Ta strona korzysta z ciasteczek w celach związanych z wydajnością usług, serwisami społecznościowymi oraz treściami reklamowymi. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Diagnoza autyzmu i Zespołu Aspergera

Diagnoza Autyzmu - Kiedy należy o niej pomyśleć?

Wczesna diagnoza autyzmu  i Zespołu Aspergera jest pierwszym krokiem, który umożliwia podjęcie terapii i poprawę funkcjonowania dziecka. Autyzm i Zespół Aspergera należą do grupy całościowych zaburzeń neurorozwojowych. Symptomy charakterystyczne dla oby dwóch zaburzeń są wielopłaszczyznowe, dotyczą przede wszystkim: interakcji społecznych, porozumiewania się i stereotypowych wzorców zachowań. Objawami  które jako pierwsze niepokoją rodziców są: opóźnienie rozwoju mowy, brak reakcji na osoby w otoczeniu, nadwrażliwość słuchowa oraz to, że dziecko bawi się zabawkami niezgodnie z ich przeznaczeniem.

W przeciwieństwie do autyzmu, Zespół Aspergera nie wiąże się z opóźnieniem poznawczym. Wśród jego charakterystycznych symptomów wyróżniają się: trudności w relacjach z rówieśnikami, niezrozumienie norm społecznych, a także ściśle sprecyzowane zainteresowania.

Kto stawia Diagnozę Autyzmu i ZESPOŁU ASPERGERA?

Według obowiązujących światowych standardów, całościowe zaburzenia rozwoju powinny być diagnozowane przez zespół diagnostów, w skład którego wchodzą: psychologowie, neurologopedzi i lekarze psychiatrzy. Obserwacje dokonane przez zespół są kluczowe, lecz równie istotna jest analiza dokumentacji medycznej dziecka oraz opinii z placówek edukacyjnych. Co więcej, często zleca się wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych, np. badania słuchu lub EEG. Lekarz psychiatra jest właściwą osobą, która stawia diagnozę autyzmu, lecz proces diagnostyczny powinien być wspierany również innych specjalistów.

Jak Wygląda diagnoza autyzmu?

Diagnoza autyzmu i Zespołu Aspergera jest kompleksowym procesem, z tego powodu w JuniorMed organizujemy ją w dwóch etapach. W trakcie pierwszwego z nich dziecko wraz z rodzicem odbywa dwie wizyty u psychologów i jedną u neurologopedy. Po przeprowadzonych spotkaniach specjaliści omawiają swoje obserwacje, decydują o dalszym kierunku diagnozy oraz przygotowują pisemną opinię psychologiczną i logopedyczną. Jeśli zespół diagnostyczny zaobserwuje objawy charakterystyczne dla autyzmu lub Zespołu Aspergera, to kieruje dziecko na drugi etap diagnozy – wizytę u lekarza psychiatry. Podczas spotkania lekarz dokonuje własnej obserwacji dziecka, zapoznaje się z dokumentacją zgromadzoną przez rodziców oraz opiniami zespółu diagnostycznego. W przypadku, gdy dziecko spełnia kryteria całościowych zaburzeń rozwoju, lekarz stawia ostateczną diagnozę. Dzięki wypracowanym przez lata procedurom, w większości przypadków udaje nam się postawić szybką, ale co ważniejsze trafną diagnozę autyzmu.

Diagnoza to dopiero początek

Mamy świadomość, że diagnoza autyzmu i Zespołu Aspergera to nowa i niewątpliwie trudna sytuacja dla rodzica, dlatego też po ostatniej wizycie zapewniamy nasze wsparcie. Instruujemy rodziców jak uzyskać pomoc w związku z otrzymaną diagnozą, oferujemy terapie oraz pomagamy wybrać placówkę edukacyjną odpowiednią dla dziecka.
granatowa ikona - personel

Nasi specjaliści:

dr Paulina Przyrowska
dr Alicja Owczarek
Katarzyna Gładysz
Marcel Fercho
Agnieszka Królak
Aleksandra Kubiak - Bednarek
Barbara Markowicz
Agata Stefaniak
Katarzyna Zawadzka

ikona - metka z ceną

Cena:

I Etap: 1200,00 zł
wizyta lekarska: 560,00 zł